Jak vybrat lyže?

Lyže-prodejnaPřed výběrem nových lyží je dobré, aby si každý odpověděl na pár otázek, díky kterým zjistí, jaký je typ lyžaře, a tím pádem i jaké lyže jsou pro něj vhodné.

Jak dobře umím lyžovat?

Nepodceňujte a nepřeceňujte svůj lyžařský um!!! Každý asi přibližně ví, jak umí lyžovat. Pokud jste začátečník měli byste mít měkčí lyži (kompozitové jádro), která není náročná na techniku. Jestliže umíte lyžovat dobře určitě je pro Vás  vhodná tvrdší lyže(dřevěně jádro, popř. vyztužené). Tvrdost lyže je dána materiálem jádra lyže. Měkčí lyže mají kompozitové jádro, naopak tvrdé lyže jsou většinou s jádrem dřevěným.

Kde budu lyžovat?

Pokud lyžujete převážně na upravené sjezdovce je pro Vás vhodná slalomka nebo obřačka – jsou velmi agilní a dobře drží na hraně. Pro celodenní pohodlné je vhodné zaměřit se na lyže all-round, all-mountain ,které mají větší plochu a lépe zvládají nerovnosti. Jestliže jezdíte hlavně v terénu, tak jsou pro Vás vhodné lyže z kategorie all-montain se šířkou kolem 80 mm a více.

Beru lyžování jako sport nebo jako rekreaci?

Pokud jste rekreační lyžař, který bere lyžování jako odpočinek, tak byste se měli zaměřit při výběru na měkčí lyže (kompozitové jádro), které nejsou náročné na techniku a fyzickou zdatnost lyžaře. Jestliže vnímáte lyžování jako sport a chcete se zlepšovat, tak potřebujete lyži  která Vám to umožní. Lyže musí být tvrdší (většinou dřevěné, popř. vyztužené titanalem apod.).

Jaký mám zvolit radius?

V minulosti byl rádius velmi diskutované téma. V současné době se rozmezí radiusu u komerčních lyží pohybuje v rozmezí 10 – 20m. Lyže s kratším radiusem do 13m (slalomky) jsou velmi „živé" a jsou určeny hlavně pro krátký oblouk. Lyže s radiusem 13 – 16m jsou vhodné pro většinu lyžařů- lyže lépe drží směr při přímé jízdě (na rozdíl od slalomek), ale zároveň je dostatečně ovladatelná. Lyže s radiusem nad 16 m jsou velmi klidné při přímé jízdě a vyhovuje jim delší oblouk. Vše záleží na Vaší technice jízdy- pokud umíte jezdit po hraně rozdíl v radiusu poznáte okamžitě. Naopak když jezdíte smýkáním, rozdíl v radiusu není tak zřejmý.

Jak moc mi záleží na barvě a designu?

S designem a barvou je to stejné jako se vším ostatním. Barva a design hraje při výběru jednu z hlavních rolí. Pokud  se Vám designově nebo barevně líbí určitý model lyží, bude se Vám na nich jezdit určitě lépe než na lyžích, které se Vám vůbec nelíbí. U něžného pohlaví a u dětí to platí dvojnásob.

Je nějaký rozdíl mezi dámskými a unisex modely?

Současné dámské modely jsou upravené tak, aby vyhovovaly zástupkyním něžného pohlaví.

Hlavní rozdíly:

  • Design a barvy
  • Změkčené a odlehčené jádro
  • Nižší hmotnost
  • Širší špička pro jednoduší zahájení oblouku
  • Vázání je posunuto dopředu – těžiště je také posunuto – lyže se lépe ovládají

Na jaké parametry se mám při výběru lyží zaměřit?

1.Šířka

Užší lyže jsou lepší na sjezdovku (rychlejší přehranění), širší lyže je vhodnější do terénu (větší plocha – lyže se neboří)

2. Délka

Kratší lyže mají menší rádius, jsou živější a ovládají se snadněji. Delší lyže, mají větší rádius, jsou klidnější a mají větší plochu- výhoda v terénu.

 

Doporučená délka k postavě

Radius

Šířka středu lyže v mm

Slalomka

–20 cm až –10 cm

do 13 m

66 – 70

Obřačka

–10 cm až +5 cm

nad 16 m

66 – 70

All-round

–15 cm až –10 cm

12m – 16 m

68 – 75

All-mountain

–10 cm až –5 cm

14m – 17 m

75 – 90

Freeride

– 5 cm až +5 cm

nad 15 m

90 – 130

Freestyle

– 20 cm až –5 cm

nad 14 m

80 – 90

Juniorské

–20 cm až –10 cm

do 13 m

60 – 75

Dětské

–20 cm

do 10 m

60 – 70

3. Rádius

Lyže skratším radiusem jsou více točivé, jednodušeji se ovládají, ale nedrží směr při přímé jízdě. Lyže s delším jsou přesným opakem: drží směr při přímé jízdě, jsou méně točivé a klidné při dlouhých obloucích.

4. Tvrdost lyže

  • Je dána materiálem jádra
  • Měkčí lyže mají kompozitové jádro
  • Tvrdší lyže mají jádro dřevěné, které často bývá zesíleno titanalem.

Závodní lyže (závodní oddělení)

Lyže z této kategorie jsou určeny pro jízdu v bránách na závodní trati. Jejich rozměry odpovídají pravidlům FIS. Pro běžného lyžaře jsou nevhodné, jelikož jsou velmi tvrdé a neodpustí sebemenší jezdeckou chybu. V normálním obchodě se nedají sehnat, ve specializovaných obchodech pouze na objednávku.

Závodní lyže (komerční, public race)

  • Slalomky, obřačky

Lyže, které jsou dostupné široké veřejnosti. Zpravidla to jsou nejvýkonnější lyže a nejsportovnější lyže v nabídce.  Od závodních lyží ze závodního oddělení se vzhledově skoro vůbec neliší, a jejich tvrdost je přizpůsobena komerčnímu využití, a proto jsou ovladatelnější. Šířka středu se většinou pohybuje v rozmezí od 65 do 70 mm.

All-round

Jedná se o lyže určené především na sjezdovku. Nejvyšší modely kategorie All-round se podobají vlastnostmi komerčním závodním lyžím. Z kategorie All-round si vybere, jak úplný začátečník, tak i náročný sportovní lyžař, který upřednostňuje jízdu na sjezdovce.

All-mountain

Lyže, které jsou určeny pro celou horu-jak plyne z názvu. Jsou zpravidla širší a většinou mají rádius větší než 15m. Díky použití velmi dobrých materiálů si all-mountain lyže, i přes svou šířku, zachovávají velmi dobrou torzní tuhost a tím pádem dobře drží na tvrdém povrchu. Letos jsou i některé modely vybaveny Rockerem ( přizvednutí špičky) – lepší vlastnosti v terénu.

Freeride

Lyže, které mají na středu 100 mm a více. Jsou určeny především pro jízdu v terénu. Letos jsou v podstatě všechny freeride lyže vybaveny Rockerem.

Co je Rocker?

Technologii Rocker vynalezl Shane McConkey. Vlajkovou lodí Rockeru je značka K2, která nabízí více druhů Rockeru.

Normální lyže má klasické prohnutí (camber) – oba kontaktní body jsou na koncích lyže, opak k prohnutí je vzpruh (reverse camber) – lyže má pouze jeden kontaktní bod. Rocker je vlastně kombinací camberu a reverse camberu. Kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička popř. i patka je zvednutá. Lyže lépe plave v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu taky dobře drží. Lyže má kratší kontaktní hranu na tvrdém povrchu a je tím pádem ovladatelnější.

Freestyle

Lyže, které se používají především pro jízdu ve snowparku. Mají velice pevnou konstrukci, aby zvládaly tvrdé dopady a odolné hrany pro railování a jibbování.  Design freestyle lyží je často velice zajímavý. Za zmínku určitě stojí technologie Skate deck od Line. Jak název napovídá jádro lyže je podobné skateboardové desce a vyznačuje se velkou odolností, ale přitom si zachovává pružnost.

Bigfooty, kraťasy

Velmi krátké lyže, které se dají využít, jak k výuce carvingu, tak pro „vyblbnutí" na sjezdovce. Obecně jsou známé pod názvem „BIGFOOT" nebo „Kraťasy".  Opět se různé modely mezi sebou liší materiálem, který je použit v jádře, a taky systémem vázání.

Dětské

Pokud chcete, aby se vaše dítě naučilo rychle a dobře lyžovat, je velmi důležité vybrat odpovídající lyže. Určitě vybírejte lyže s dítětem, samo si vybere svůj oblíbený design ( medvídky, pejsky…). Většina lyží v této kategorii nemá žádné složitější konstrukční prvky a lyže jako taková by měla být velmi lehká s umožněním měkkého ohybu. Délka lyže by rozhodně neměla odpovídat výšce dítěte, ideálem jsou lyže až o 20 cm kratší, neboť poměrně dost usnadňují učení.

Juniorské

Juniorské lyže se už v mnohém neodlišují od klasických lyží pro dospěláky. Krom začátečnických a lyží pro pokročilé obsahuje tato skupina i lyže pro malé závodníky. Konstrukce bývá zpravidla o něco pokročilejší, velmi často se na trhu objevuje dřevěné jádro s mnoha výztužemi. Lyže by stejně jako u předchozích kategorií nikdy neměla přerůst výšku dítěte, ale pokud tomu lyžařské schopnosti odpovídají, není problém zakoupit takové, které se od výšky liší jen o pouhých pár centimetrů. Jako příklad lze například uvést lyžaře, jehož výška je 140 cm. Správná lyže pro takové dítě by se měla pohybovat okolo 130 cm, ale pokud sáhnete po kratší, určitě neuděláte chybu.


Při výběru správné lyžařské výbavy rozhodně nenechávejte své dítě doma, neboť i ono by se nákupu mělo zúčastnit!!!